بوتاکس

بوتاکس
بوتاکس نام اختصاری سم بوتولینیوم است. این سم قوی از یک نوع باکتری با نام کلوستیریدیوم بوتولینیوم ترشح می‌شود.

تزریق مقدار کمی از این ماده به طور مستقیم در ماهیچه، فعالیت ماهیچه را کم کرده و خطوطی را که در نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می‌آید، از بین می‌برد.

درنتیجه صورت جوان‌ تر، صاف‌ تر و شاداب‌ تر به نظر می‌ رسد. بوتاکس در سال ۱۸۹۵ کشف شد و برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ در علم پزشکی هنگام آزمایش تاثیرات آن بر رفع گرفتگی عضلات گردن مورد استفاده گرفت.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست ؟
بوتاکس ، نام اختصاری سم بوتولینوم یا بوتولیسم می باشد که در واقع از باکتری به خصوصی به نام کلستریدیوم بوتولینوم که باعث بروز مسمومیت غذایی بوتولیسم می شود، حاصل شده است.

این سم خطرناکترین سم شناخته شده توسط بشر می باشد که توانایی فلج کردن تمامی ماهیچه های بدن اعم از ارادی یا غیر ارادی را دارا می باشد.

بوتاکس علاوه بر درمان بیشتر از ۵۰ نوع بیماری، برای مقابله با پیری به صورت سریع و تقریبا غیر تهاجمی نیز استفاده می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که بوتاکس یکی از انواع بوتولینیوم توکسین های قابل استفاده برای انسان می باشد که در واقع نوعی پروتئین هستند که با تزریق به ماهیچه های مختلف صورت و بدن، باعث فلج شدن این ماهیچه ها می شود.

Botox

نقاط تزریق و کاربرد های بوتاکس:
رفع خطوط زیر چشم و چروک های اطراف چشم
برطرف کردن افتادگی پلک بعد از بوتاکس
رفع چروک های به وجود آمده در اطراف بینی
لیفت و بالا کشیدن ابرو
ایجاد تقارن در پلک ها یا ابروها
رفع خط لب یا خط و زاویه فک
درمان عدم تقارن غبغب
رفع چروک و چین های اطراف لب
اصلاح کردن لبخند لثه ای
برطرف کردن فرورفتگی چانه
اصلاح شکل سوراخ های بینی
ایجاد تقارن در صورت
زاویه سازی صورت
رفع خطوط ابرو و چین و چروک های پیشانی (عمودی و افقی)
کاهش عمق خطوط چین و چروک در افرادی که در صورت خود چین و چروک هایی با عمق زیاد دارند
درمان میگرن و سردردهای میگرنی
درمان تعریق مفرط در زیر بغل از طریق مسدود کردن مسیر مواد موثر بر غدد عرق
کنترل کردن اسپاسم های عضلانی

قیمت بوتاکس

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس صورت را انجام دهند ؟
تزریق بوتاکس برای افراد زیر ممنوع می باشد :
۱- افرادی که به بیماری ها و اختلالات عصبی و عضلانی حاد مبتلا هستند.

۲- زنان باردار و مادران شیر ده

۳- افرادی که به بیماری های اختلال انعقاد خون مبتلا هستند و از داروهای رقیق کننده خون با دوز بالا استفاده می کنند.

۴- افرادی که سن کمتر از ۱۸ سال دارند و افرادی با سن بیشتر از ۷۵ سال

۵- افرادی که به بیماری هایی مانند نارسایی کلیه ، نفروپاتی ، ام اس و میاستنی گراویس مبتلا می باشند.

۶- مبتلایان به بیماریهای عروقی و قلبی حاد

۷- افرادی که در ناحیه تزریق بوتاکس عفونت فعال دارند و یا دچار ضعف در سیستم دفاعی و ایمنی بدن شان می باشند.

۸- کسانی که در طول ۲ هفته گذشته ، واکسیناسیون انجام داده اند.

۹- افراد مبتلا به بیماری فلج عضلانی بدون دلیل خاصی

هزینه بوتاکس

مزایای بوتاکس :
روش موثر تزریق بوتاکس جهت جوانسازی و زیباسازی پوست صورت و بدن دارایی مزایایی چون :

۱)عدم نیاز به بستری و بیهوش شدن

۲)روشی غیرتهاجمی

۳)هزینه کمتر نسبت به جراحی های زیبایی

۴)عدم وجود دوره ی نقاهت

۵)درد بسیار کم

۶)راحتی بیمار پس از انجام تزریقات بوتاکس

۷)مشاهده ی نتیجه عمل بلافاصله پس از تزریق

مضرات بوتاکس:
مضرات بوتاکس و عوارض تزریق بوتاکس شامل موارد زیر می باشد :
مواردی از مضرات بوتاکس که ممکن است طی چند ساعت تا چند هفته پس از تزریق بوتاکس مشاهده کنید و ضروری است در صورت مشاهده سریع با اورژانس یا پزشک خود تماس گرفته و علت را جویا شوید و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرید :

بروز واکنش های آلرژیک به خصوص تنگی نفس در حد خفگی
بروز کهیر ، ورم در لب ها ، زبان ، تورم صورت و گلو
احساس ضعف شدید عضلانی
افتادگی پلک پس از بوتاکس
عدم توانایی در کنترل مثانه
ایجاد اشکال شدید در حرف زدن
ایجاد اشکال شدید در بلعیدن غذا
بروز مشکلات بینایی

مراقبت های بوتاکس

چه نوع چروک‌ ها‌یی توسط بوتاکس برطرف مي شود؟
چروک های صورت به دودسته تقسیم می شوند:
چروك‌ های استاتیك:
که در حالت استراحت پوست، بر روی آن مشاهده می‌شوند. این چروك‌ها عمدتاً معلول عوامل مضر و آسیب‌ رسان خارجی نظیر آفتاب هستند و در نتیجه تغییر بافت اصلی پوست ایجاد می‌شوند.

به همین دلیل به درمان با تركیبات اسیدهای میوه و AHA، روش لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزردرمانی برای نوسازی پوست به‌ خوبی پاسخ می‌دهند.

چروك‌ های دینامیك:
که در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار می‌شوند و عمدتاً ناشی از عادت‌های غلط و عوامل آسیب ‌رسان داخلی هستند. این چروك‌ها معمولاً در یك‌ سوم فوقانی صورت مشاهده می‌شوند.

چروك‌ های شعاعی اطراف چشم‌ها موسوم به چروك‌های پاكلاغی یا پنجه‌كلاغی، چروك‌ های افقی پیشانی و چروك‌های اخم ناحیه میانی صورت از این نوع هستند.

چروك‌ های دینامیك معمولاً از چروك‌های استاتیك عمیق‌ترند و به ‌خوبی به درمان با تزریق ماده بوتولینوم پاسخ می‌ دهند. استفاده از ماده بوتولینوم، روشی انتخابی و مطمئن برای كاهش چروك‌ های دینامیك دور چشم، چروك‌ های افقی پیشانی و چروك‌ های اخم صورت است.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟
وقتی فردی به دلیل ناراحت بودن از به وجود آمدن چین و چروک و خطوط روی صورتش به پزشک مراجعه می‌کند، برحسب وضعیت پوستش، درمان‌های متفاوتی از جمله بوتاکس به او پیشنهاد می‌ شود.

این نوع درمان در کلینیک‌ها و مراکز پزشکی انجام می‌ شود.

مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظريف به داخل عضلات زير چروک تزريق مي شود، اين باعث غير فعال شدن عضله توليد کننده چين مي شود و نتيجتاً چروک فعال محو مي شود.

برای همين بوتاکس برای برطرف کردن چين اخم (بين دو ابرو)،خطوط پيشانی و خطوط دور چشم بسيار عالی عمل مي کند.

آيا تزريق بوتاکس درد دارد؟
با استفاده از بي حسی موضعی يا کمپرس يخ به مدت چند دقيقه محل تزريق تقريبا بي حس مي شود بنابراين بيمار موقع تزريق فقط سوزش مختصری احساس مي کند.

بعد از تزريق هم با گذاشتن کمپرس يخ درد بيمار کاهش مي یابد. همچنین برای اثر بخشی بیشتر آن به بیمار توصیه می گردد تا با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی هرگز محل را ماساژ ندهد )

Botox

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟
بوتاکس روشی كم‌عارضه است و عوارض مطرح‌ شده برای آن نادر، جزئی و گذرا هستند.

از عارضه‌ های بی‌ اهمیت و گذرای بعد از تزریق می‌توان به قرمزی محل تزریق، ورم موضع، خون مردگی به خصوص در نواحی دور چشم، درد محل تزریق، سردردی كه ممكن است تا ۳ ساعت طول بكشد، تهوع مختصر، ضعف عمومی و خارش اشاره كرد.

بعضی عوارض احتمالی دیررس كه اهمیت بیشتری دارند نظیر دوبینی، افتادگی پلك و ابرو نیز مطرح هستند. البته این احتمال وجود دارد که بوتاکس به اشتباه به ماهیچه‌ های کناری تزریق شود یا حتی در اثر تزریق عمیق روی آنها تاثیر بگذارد.

تزریق بوتاکس به ماهیچه بالا برنده پلک موجب افتادگی کامل یا بخشی از پلک به مدت شش تا هشت هفته می‌شود.که می توان عمل بلفاروپلاستی یا عمل زیبایی بالا کشیدن پلک،انجام داد.

از جمله تاثیرات ثانویه تزریق بوتاکس می‌توان به خشکی موقتی چشم، اشک، تورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، هماتوم یا تراوش و تجمع موضعی خون که به زودی منعقد می‌ شود، درد های موقتی و سوزش خفیف اشاره کرد.

توجه داشته باشید كه در صورت بروز ورم شدید در ناحیه تزریق ماده، خون مردگی وسیع و نیز مشاهده افتادگی در پلك و ابرو باید پزشك را از آن ها مطلع كرد.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده از آن برای زیبا‌سازی صورت می شود. و هنرپیشه های هالیودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده می‌ باشند.

Botox

چند بار باید تزریق را تکرار کرد؟
تزريق بوتاکس روش سريع و موثر برای رفع چروک است. مدت تزريق بوتاکس بين ۲۰ – ۱۰ دقيقه است. شروع اثر بوتاکس بين۷ ـ ۴ روز است. مزيت ديگر اين روش برگشت سريع به سر کار است. اثرات تزريق بوتاکس بسته به تعداد تزريق قبلی بين ۶ – ۴ ماه طول ميکشد.

تزریق دوم معمولاً ۳ تا ۴ ماه بعد از نوبت اول و تزریق سوم ۱۲ ماه بعد از اولین تزریق، با هدف دوام حالت فلجی عضلات صورت و صاف ماندن پوست و ایجاد عادت اجتناب از حالات تولید كننده چروك، انجام می‌ شود. پس از چند نوبت تزریق به فرد آموزش داده می‌ شود تا در صورت مشاهده برگشت انقباضات و چروك‌ های قبلی، برای تزریق مجدد مراجعه نماید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *