تست ورزش برای قلب

تست ورزش برای قلب

تست ورزش برای قلب: تست ورزش و ثبت مدام نوار قلب به تشخیص گرفتگی عروق قلب کمک شایانی می کند. در این روش هر ۳ دقیقه بر اساس پروتکل های موجود، بر سرعت و شیب دستگاه افزوده می شود و این افزایش تا هنگامی ادامه می یابد که تعداد ضربان قلب به عدد از پیش تعیین شده برسد.

تست ورزش برای قلب

در صورت اختلال در اکسیژن رسانی به قلب تغییرات ایجاد شده در نوار قلب موید این موضوع خواهد بود. تست ورزش برای قلب با تغییرات خوب (منفی از نظر گرفتگی عروق) از دقت خوب و مناسبی برخوردار است اما تست ورزش برای قلب با تغییرات بد (مثبت از نظر گرفتگی عروق) نمیتواند با قاطعیت نشانه انسداد عروق باشد. به همین جهت توصیه می شود در صورت مثبت شدن نتیجه تست ورزش برای قلب، از سایر روشهای تشخیصی استفاده گردد.

کاربرد تست ورزش برای قلب

تست ورزش برای قلب، روشی است که به‌ طور مداوم در طی ورزش گرفته‌ می شود و نشان می‌دهد که قلب در حین ورزش (هنگامی‌ که بدن به خون و اکسیژن بیشتری نیاز دارد) چگونه عمل می‌کند. این تحقیق کافی بودن تأمین خون عضلات قلب توسط سرخرگ‌های کرونری و نحوه عمل عضله قلب را نشان می‌دهد. اسامی دیگر این بررسی تست نوار متحرک، تست تردمیل، تست تحمل ورزش یا ECG ورزش می‌باشند.تست ورزش برای قلب توسط متخصص قلب برای بیمار تجویز می گردد.

تست ورزش برای قلب، بررسی تشخیصی متداولی برای تشخیص بیماری سرخرگ کرونری و شناسایی منشأ نشانه‌هایی مثل درد قفسه سینه می‌باشد. تست ورزش برای قلب، میزان کاهش‌ یافته و یا بی‌تغییر ماندن تأمین خون بوسیله سرخرگ‌های کرونری را نشان می‌دهد، این بررسی سطح بی‌خطر فعالیت بدنی را برای هر قلب بیماری مشخص کرده، همچنین فایده داروها را بررسی می‌کند و نیز سودمندی روش‌های بکار گرفته‌ شده برای بهبود روند گردش خون در یک فرد مبتلا که بیماری سرخرگ کرونری دارد را نشان می‌دهد.

کاربرد تست ورزش برای قلب

برای ارزیابی فشار وارد شده بر قلب (مانند فشار ناشی از پیاده‌روی سریع یا بالا رفتن از یک تپه) تست ورزش برای قلب طراحی‌ شده است که در وضعیتی همراه با کادر پزشکی مجرب و تحت کنترل شدید انجام می‌شود. در طول انجام تست ورزش برای قلب، تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان فشار خون، ریتم قلب و میزان احساس خستگی بیمار توسط یک تکنسین به‌ دقت کنترل می‌شود.

رایج ترین نوع تست ورزش برای قلب

در ‌رایج ترین نوع تست ورزش برای قلب، از بیمار خواسته می‌شود که بر روی یک تردمیل پیاده‌روی کند یا پدال زدن یک دوچرخه ثابت را امتحان کند. اگر تست ورزش برای قلب نشان دهد که قلب شما در حین ورزش به‌ صورت نرمال کار نمی‌کند، باید مجدداً تست ورزش برای قلب را همراه با اکوکاردیوگرافی یا فن‌آوری طب هسته‌ای تکرار کرد تا مشکل درست و بهتر تشخیص داده شود. خیلی از مواقع تست ورزش برای قلب، همراه با بررسی اولیه قلب یعنی انجام یک اکوی قلبی یا اسکن هسته‌ای قلب در حالت استراحت انجام می‌شود تا صحت تشخیص را به‌ ویژه درخانم ها، بالاتر ببرد.

اگر به دلیل بیماری، توانایی انجام ورزش در هنگام تست ورزش برای قلب را نداشته باشید، ممکن است از شما یک استرس تست شیمیایی گرفته شود، به‌ این‌ ترتیب که به شما دارویی تجویز می‌شود تا برخی از اثرات تست ورزش برای قلب شما را شبیه‌سازی (تقلید) کند و همزمان نوار قلب و یا تصویربرداری هسته‌ای انجام می‌شود.

رایج ترین تست ورزش برای قلب

کاربردهای تست ورزش برای قلب

در کل تست ورزشی آزمونی است که تنگی‌های عروق کرونری قلب (تنگی‌های تا حد بیشتر از ۶۰%) را می‌تواند نشان دهد و می‌تواند پزشک را در تصمیم‌گیری برای انجام دادن یا ندادن اقدامات تهاجمی‌تر (مانند آنژیوگرافی) راهنمایی و کمک کند. از کاربردهای دیگر تست ورزش برای قلب در رابطه با ارزیابی قدرت عملکردی (تحمل فعالیت‌های بدنی) افرادی است که دچار سکته‌های قلبی شده‌اند یا نارسایی قلبی دارند تا بتوان میزان فعالیت مجاز را برای بیمار مشخص کرد.

 مشکلات و ایرادهای تست ورزش برای قلب

در اغلب موارد (بر اساس رگ درگیر) ۲۵% از تست ورزش برای قلب می‌تواند تا مواردی به‌ طور کاذب منفی (گزارش منفی علیرغم انسداد کرونری) باشد؛ و بلعکس گاهی تست ورزش برای قلب به‌طور کاذب مثبت هم می‌شود (گزارش مثبت در فرد سالم). همچنین تست ورزش برای قلب توانایی تشخیص تنگی‌های خفیف آترواسکلروتیک را ندارد. اگرچه این پلاک‌های آترواسکلروتیک اهمیت بالینی کمتری دارند، اما گاهی اوقات شکافته شدن آنها موجب حمله قلبی می‌شود.

چگونگی انجام تست ورزش برای قلب؟

بیمار روی یک دستگاه تردمیل در حالیکه به‌ طور مداوم و پشت سر هم نوار قلب، فشارخون و ضربان قلبش ثبت می‌شود راه می‌رود. کم‌کم سرعت دستگاه افزایش پیدا می کند و اگر بیمار بتواند تا حد نهایی ضربان مجاز قلبی خود فعالیت کرده و سرعت بالایی داشته باشد و دچار مشکل نشود تست قطع می‌شود و این یعنی منفی بودن تست و سلامت فرد، اما در صورتی‌ که تغییراتی خاص در فشارخون یا نوار قلب حین تست ورزش اتفاق بیفتد تشخیص تنگی رگ‌های کرونری داده می‌شود.

چگونگی انجام تست ورزش برای قلب

 ابتدا تاریخچه بیماری قبل از شروع تست گرفته می‌شود و معاینه فیزیکی به‌ عمل‌ آمده و فاکتورهای تعداد ضربان قلب، فشارخون و ECG ثبت می‌شود. در پایان هر مرحله از تست و بلافاصله قبل و بعد از خاتمه آزمودن و همچنین در مرحله بعد از فعالیت (ریکاوری) موارد فوق هر یک  مدت ۱۰-۵ دقیقه ثبت و بررسی می‌گردد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *