جراحی پا

جراحی پا

جراحی پا  : پای شارکو یک بیماری است که بر استخوان ها، مفاصل و بافت های نرم پا و مچ پا تاثیر می گذارد. در پای شارکو استخوان ها ضعیف شده و به راحتی می شکنند یا مفصل های پا یا مچ پا، دچار در رفتگی می شوند.اگر پای شارکو در مراحل اولیه درمان نشود، مفصل پا از بین رفته و در نهایت پا شکل طبیعی خود را از دست می دهد. تغییر شکل پا باعث ایجاد زخم در پا می شود. وجود زخم رو باز در پایی که تغییر شکل یافته، ممکن است باعث عفونت و قطع عضو گردد.

جراحی پا

چه عاملی باعث پای شارکو می شود

طبق تحقیقات انجام شده محققان یک علت منحصر به فرد برای پای شارکو پیدا نکرده اند. اما برخی عوامل زمینه را برای ایجاد پای شارکو در فرد مبتلا به بیماری  نوروپاتی فراهم میکنند. در رفتگی یا شکستگی استخوان پا یا مچ پا که به موقع درمان نشده اند، زخم های خوب نشده در پا و عفونت یا جراحی پا که به کندی بهبود یافته، باعث ایجاد زنجیره ای از مشکلات و در نهایت ابتلا به پای شارکو می شوند.

افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی متوجه نمی شوند که استخوانشان شکسته است زیرا نمی توانند دردی احساس کنند. آنها با پای شکسته راه رفته و باعث آسیب استخوان می شوند.در واکنش به آسیب وارد شده، سلسله واکنش هایی آغاز می شوند که در ابتدا و در اثر پر خونی ناشی از نوروپاتی با تخریب استخوان همراه هست و پس از فروکش کردن این فاز تخریبی فاز ترمیمی شروع می شود که با تشکیل استخوان جدید و ترمیم شکستگی ها و از بین رفتن التهاب مشخص می گردد.

از بین رفتن استخوان در نهایت باعث تغییر ساختار پا شده و قسمت هایی از پا از بین می رود. زمانی که قسمت میانی پا از بین برود، کف پا حالت محدب پیدا کرده و این حالت کف پای محدب  نامیده می شود. بسته به محل شکستگی استخوان، انگشتان به تدریج مانند چنگال پرندگان به زیر خم می شوند یا پاشنه پا شکل طبیعی و ثبات خود را از دست می دهد.

جراحی پا

عوامل ایجاد پای شارکو

**سوء مصرف مواد یا الکل.
**عفونت پا
**آسیب به نخاع
**بیماری پارکینسون
**ایدز
**سیفیلیس
**کمبود کلسیم و ویتامین D که عوامل موثر در کاهش تراکم استخوان هستند.
**هرگونه شکستگی و آسیب به استخوانها، موجب فراخوانی عوامل ضد التهابی میشود.
**تجمع عوامل ضد التهاب میتواند باعث شروع آسیبهای بیشتر به استخوان پا خواهد بود.
**دیابت_ دیابت یکی از بیماری های شایع در قرن اخیر است.
**پای شارکو در بیمارانی که به دلیل آسیب اعصاب پا، قادر به حس در پای خود نیستند ایجاد میشود.
**زخم پای دیابتی این مشکل در بیماران دیابتی رایج است.

 جراحی پا شارکو

جراحی پا

جراحی  پا شارکو فقط برای بیمارانی توصیه می شود که به تغییر شکل شدید پا و مچ پا مبتلا شده و در نتیجه دچار بی ثباتی یا زخم در پا شده اند یا به علت تغییر شکل پا نمی توانند به راحتی از بریس ها و ارتوتیک ها استفاده کنند. پس از جراحی، بیمار باید مدتی طولانی وزن خود را روی پای آسیب دیده نیندازد.

تمام افراد مبتلا به پای شارکو باید باقی مانده عمرشان از کفش های محافظ استفاده کرده و از پایشان به خوبی مراقبت کنند. آموزش مراقبت های پیشگیرانه و نشانه های احتمالی به بیماران و اعضای خانواده آن ها بخش مهمی از روند پیشگیری از ایجاد مشکل در آینده است.

درمان

 تشخیص انواع شکستگی مچ پا درکلینیک تخصصی پا در تهران

شکستگی مچ پا به معنی شکستگی در یک یا چند استخوان از استخوان‌های مچ پا می‌باشد. شکستگی مچ پا می‌تواند از یک شکستگی کوچک در یک استخوان که مانع راه رفتن شما نمی‌شود، تا چندین شکستگی بزرگ که باعث تغییر شکل مفصل شده و تحمل وزن به وسیله‌ی آن را تا چندین ماه ناممکن می‌سازند، متفاوت باشد

طبقه‌بندی شکستگی‌ها در کلینیک تخصصی پا در تهران

جراحی پا

متخصصان  در کلینیک تخصصی پا در تهران بسته به محل استخوان شکسته شده، انوع شکستگی‌ها را طبقه‌بندی می‌کنند.

**شکستگی قوزک خارجی پا :  شکستگی در انتهای استخوان نازک‌نی
**شکستگی قوزک خلفی پا : شکستگی در پشت استخوان درشت‌نی و هم سطح با مفصل مچ پا
**شکستگی قوزک داخلی پا : شکستگی در استخوان درشت‌نی ، در بخش داخلی پای تحتانی
**شکستگی دو قوزکی : شکستگی در هر دو استخوان درشت‌نی و نازک‌نی
**شکستگی سه قوزکی  : هر سه قوزک از  پا شکسته با شند.
**آسیب به سندسموز (پیچ‌خوردگی شدید مچ پا) : مفصل سندسموز بین استخوان‌های درشت‌نی و نازک‌نی قرار داشته و به وسیله‌ی رباط‌ها نگه‌داشته می‌شود. آسیب سندسموز ممکن است تنها به رباط‌ها باشد.

علائم شکستگی مچ پا

از علائم شایع شکستگی مچ پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

**احساس درد شدید بلافاصله پس از آسیب
**ورم
**کبودی
**حساسیت نسبت به لمس
**عدم توانایی تحمل وزن در پای آسیب‌دیده
**بدشکلی به خصوص در صورتی که دررفتگی نیز رخ‌داده باشد.

جراحی پا

 مراحل تشخیص چگونه است

پس از گفتگو در مورد سوابق پزشکی بیماروهمچنین علائم و نحوه‌ی ایجاد آسیب، دکتر متخصص ارتوپد یک معاینه‌ی دقیق از مچ، کف و ساق پا را ترتیب می‌دهد.

**عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس :

اشعه‌ی ایکس می‌تواند در صورت وجود شکستگی و یا دررفتگی، آن را نشان دهد. همچنین با استفاده از این روش می‌توان تعداد تکه‌های استخوانی شکسته شده را نیز تعیین کرد.

**آزمایش فشار :

بسته به نوع شکستگی مچ پا، دکتر وریانی ممکن است بر روی مفصل فشار وارد کرده و با اشعه‌ی ایکس از آن عکس‌برداری کند که به این کار آزمایش فشار گفته می‌شود. این نوع از عکس‌برداری به منظور تشخیص نیاز مفصل به عمل جراحی انجام می‌شود.

**سی تی اسکن :

این نوع از عکس‌برداری می‌تواند یک تصویر از مقطع عرضی مچ پا ارائه دهد که از آن برای بررسی بیشتر آسیب استفاده می‌شود. این روش مخصوصا برای زمانی که شکستگی به درون مفصل راه پیدا می‌کند کارساز است

https://doctorhakimi.ir/

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *