سخن روز اگر بخواهی بر عالم فرمانروا باشی باید عقل بر تو حاکم باشد . سه نه ک/// اگر در اولین قدم موفقیت نصیب ما می شد سعی و عمل دیگر معنی نداشت . مترلینگ /// یک انسان خردمند فرصتها و شانس ها را می سازد , نه اینکه در انتظار آنها بنشیند . فرانسیس بیکن ///

سوالات متداول

•قابليت اتصال آسان •سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشند . •نوارهای Tape را می توان بدون آنکه نیاز به تسطیح زیاد زمین باشد ،در مزارع وسیع حتی به صورت مکانیزه و همزمان با کشت بذر (بوسیله تراکتور ) نصب نمود. •این نوارها با فشار بسیار پایین نیز کارآیی دارد و می تواند بصورت ثقلی ( بدون استفاده از پمپ ) آب را به پای گیاه برساند . •در مقایسه با سیستم کلاسیک آبیاری قطره ای ( با لوله 16 میلیمتری و نصب قطره چکان ) نصب Tape راحت تر و سریع تر بوده و نیازی به تکنسین فنی ندارد . لوله Tape را می توان زیر خاک قرار داد و در این شرایط چون محیط خاک غیر اشباع است ( از سله بستن جلوگیری شده ) لذا تهویه ریشه به آسانی صورت می گیرد و از طرفی باد در کارآیی آن تاثیری نداشته و در نتیجه آب کمتری تبخیر می شود . •راندمان آبیاری در این روش تا 95% قابل ارتقا است . •دلیل صرفه جویی در مصرف آب در سیستم Tape ، سطح زیر کشت و تولید محصول در واحد سطح و برحسب واحد آب ، افزایش یافته و در نتیجه سرمایه گذاری در زمینه تولید محصولات کشاورزی اقتصادی تر می گردد . •چون در سیستم Tape نسبت به روشهای دیگر آبیاری ، رطوبت کمتری در سطح مزرعه وجود دارد لذا از ایجاد قارچ و باکتری های مضر به میزان زیادی جلوگیری می شود . •با نوارهای Tape می توان کودهای شیمیایی ، مواد غذایی محلول و حتی سموم را مستقیما به ریشه گیاه رساند و در مصرف آنها نیز حداکثر صرفه جویی را اعمال کرد . در سیستم Tape فقط قسمتی از سطح زمین(پای گیاه) آبیاری شده و در نتیجه رشد علفهای هرز در مزرعه کمتر شده و کنترل می شود . چون دور آبیاری در این سیستم کوتاه است در نتیجه استفاده از آبهای شور مشکلی را برای گیاه ایجاد نمی کند. •این سیستم با اکثر کشت ها از قبیل : گیاهان صنعتی ، جالیزی ، سیفی جات ، سبزیجات غلات ، میوه ، مرکبات ، تاکستان ، چای ، جنگلکاری ، کشت های گل خانه ای و فضای سبز سازگاری دارد . •نوارهای Tape را می توان در پایان هر فصل کشت با استفاده از دستگاه جمع کن مخصوص ، جمع آوری و برای فصل کشت بعدی نگهداری نمود لذا تداخلی با عملیات شخم و دیسک و کاشت زمین ایجاد نمی کند . •علاوه بر مزیت های فوق می توان به رشد یکنواخت و رسیدن و افزایش کیفیت محصول ، کاهش روان آب وسله ، کاهش نمک و گل شدن خاک ، کنترل رطوبت عمومی مزرعه و … اشاره کرد .


از آبهای خیلی سخت و شور استفاده نکنید. در صورت اجبار لازم است قبل از طراحی و نصب نوار، آزمایش کامل آب صورت گرفته تا در طراحی شبکه و روش های پیشگیری از انسداد استفاده شود. مواظب آلودگی ها و اندازه ذرات معلق آب باشید. در مورد آبهای دارای آلودگی فیزیکی (ذرات معلق) لازم است طراحی و نصب ایستگاه فیلتر اسیون آبیاری به گونه ای باشد که ذرات بیشتر 100 میکرون امکان ورود به شبکه را نداشته باشند. در مواردی که منابع آب دارای ذرات معلق کمتر از 100 میکرون هستند(که معمولا با فیلترهای متداول توصیه نمی شوند)، احداث استخر ترسیب و یا هر از چندگاهی شستشوی شبکه با آب کاملا تصفیه شده الزامی است. زاویه دار کردن نوار ممنوع!. ایجاد شکستگی (زاویه) در سرتاسر طول نوار آبیاری تیپ نصب شده، باعث کاهش جریان آب می شود. این وضعیت بخصوص در ابتدای خطوط و حد فاصل اتصال نوار به لوله های 16 میلیمتری و یا در نقاط پاره شده ای که مجددا ترمیم شده، بیشتر مشاهده می گردد که بایستی کنترل و رفع نقص شوند. نوار تبپ را بر روی شیبهای بالای 2 درصد نصب نکنید. از نصب نوار آبیاری تیپ بر روی شیبهای زیاد(2%) خودداری شده و سعی شود در این گونه اراضی نوار در جهت عمود بر شیب نصب شود. عدم رعایت این مسئله اولا سبب عدم یکنواختگی توزیع آب در طول نوار آبیاری می شود و ثانیا در زمان غیر فعال بودن شبکه ممکن است مکش معکوس ایجاد شده و ذرات رس به درون روزنه ها میکده شود. در پایان عملیات تزریق کود و سم، آب را سریع قطع نکنید پس از خاتمه عملیات تزریق کود و سموم در شبکه آبیاری بایستی، سیستم مدت مناسبی فعال باشد تا باقیمانده مواد تزریق شده بویسیله آب خالص کاملا حل و دفع گردد. مواظب فشار آب باشید. فشار کاری ایده آل جهت بهره برداری از نوارهای آبیاری تیپ 0.6 اتمسفر می باشد که در صورت عدم رعایت فشار ایده آل آبدهی روزنه ها از مقدار اسمی تغییر می نماید


جهت دانلود فایل صوتی این مقاله اینجا را کلیک نمایید


قابل توجه همکاران، مشتریان و کشاورزان عزیز
صنایع تولیدی زاگرس پلیمر دراک شیراز متعهد میباشد که در صورت زخم بودن یا سوراخ بودن نوارهای آبیاری قطره ای شرکت، اقدام به تعویض سریع محصول نمایید.


شما میتوانید برای سفارش محصولات شرکت صنایع تولیدی زاگرس پلیمر دراک شیراز از طریق شماره های << ٠٩١٧٧٢٩٥٣٠٠- زارعي >> و <<٠٩١٧٨١٤٧٦٧٠ - بانشي >> با بخش فروش ارتباط بر قرار کنید یا به ایمیل zagrospolymer@mailfa.com سفارش خود را برای ما ارسال نمایید.
برای سفارش آنلاین میتوانید به صفحه سفارش خرید مراجعه فرمایید و از طریق فرم تماس سفارش خود را ثبت کنید.